SAK k 35. výročiu Dňa boja za slobodu a demokraciu

SAK k 35. výročiu Dňa boja za slobodu a demokraciu

Zdroj: SAK, z dňa 15.11.2024

Slovensko pred 35 rokmi nastúpilo cestu slobody, demokracie a obnovy právneho štátu. Pád komunistického režimu viedol aj k obnove slobodnej advokácie ako nenahraditeľného prvku ochrany práv.

Pre nedemokratické a totalitné režimy je príznačné, že v rámci demontáže práva útočia prioritne aj na slobodnú a nezávislú advokáciu. V komunistickom Československu k tomu definitívne došlo prijatím zákona o advokácii z roku 1951. Spravodajca v parlamentnej rozprave k návrhu zákona vtedy uviedol aj tieto slová:

„Zákon má podobu ťažkého náhrobného kameňa, ktorým víťazný pracujúci ľud prebudovávajúci advokáciu pre potreby svojho právneho poriadku a ľudovodemokratického zriadenia definitívne pochováva stavovskú advokáciu a jej vykorisťovateľský charakter. (...) Máme dobre v pamäti, ako advokáti vystupovali proti znárodneniu priemyslu, koľko ťažkostí pritom chceli vyvolávať.“

Advokáti sú povinní vždy stáť na strane klienta a chrániť ich pred nespravodlivosťami, čo sa pochopiteľne nemusí páčiť vládnej moci. Menšie či väčšie útoky na slobodnú advokáciu a našu stavovskú inštitúciu sme žiaľ zažili aj v ponovembrových časoch, no vždy sme tieto útoky ustáli. Aj vďaka tomu žije Slovensko v slobodnej krajine, v ktorej sa občania (napriek všetkým známym nedostatkom) môžu účinne domáhať ochrany svojich práv pomocou nezávislých advokátov.

Slobodná a nezávislá advokácia je jedna z podstatných výsad demokratickej spoločnosti, bez ktorej si nie je možné predstaviť účinnú ochranu práv. Preto je potrebné chrániť a rozvíjať aj našu stavovskú inštitúciu, ktorá musí ostať slobodná, nezávislá a dostatočne silná na plnenie nenahraditeľnej úlohy pri ochrane advokácie.

Ďakujeme všetkým advokátkam a advokátom, ktorí riadne vykonávajú svoje povolanie a prispievajú tak k lepšej ochrane práv všetkých ľudí. Rovnako spomíname na všetky kolegyne a kolegov, ktorí sa o to usilovali aj v období neslobody a dokázali si zachovať integritu aj vo veľmi nepriaznivých podmienkach.

JUDr. Martin Puchalla, PhD.
predseda SAK