Podniky broja proti firemnému

Podniky broja proti firemnému "trestu smrti"

Zdroj: SAK, z dňa 27.1.2014

Podniky broja proti firemnému "trestu smrti"

(27.01.2014; Hospodárske noviny; s. 4; Poracký Marek)

Sankcie pre firmy. Firmy sú nespokojné s návrhom nového zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb.

Bratislava ‑ Strata možnosti uchádzať sa o štátne zákazky, pokuta až 1,6 milióna eur či najprísnejší trest ‑ zrušenie firmy. Aj takéto sankcie môže priniesť firmám pri spáchaní trestného činu nový zákon o trestnej zodpovednosti právnických osôb. K návrhu sa mohli podniky či organizácie vyjadrovať do minulého týždňa a túto možnosť naplno využili. K jeho obsahu bolo totiž prijatých až 74 zásadných pripomienok. Keď zrušíte firmy, je to, ako keby ste zabili človeka. Tak takto oponuje proti novinke z dielne rezortu spravodlivosti Združenie slovenských podnikateľov Klub 500. "Nemôžeme súhlasiť s tým, aby sa naše záväzky voči Európskej únii a OECD napĺňali formou trestnej zodpovednosti právnických osôb," konštatoval výkonný riaditeľ Združenia Tibor Gregor.

Rezort: Zrušenie chce Brusel

V tejto kritike neostávajú sami. Pridáva sa k nim aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení či Republiková únia zamestnávateľov. Ako upozorňuje jej tajomník Martin Hošták, v prípade takéhoto verdiktu môžu pykať samotní majitelia firmy, ktorí o trestnej činnosti zamestnancov nemusia vedieť.

"Pokiaľ ide o trest zrušenia právnickej osoby, jeho zaradenie do katalógu trestov pre právnické osoby je požadované právom Európskej únie," obhajuje postup hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová. Ide však len o jednu z mnohých vecí, ktoré sa podnikateľom či inštitúciám nepáčia. Proti sú aj Slovenská advokátska komora či Protimonopolný úrad. Ten navrhuje, aby trestný čin zneužitia hospodárskej súťaže mohli spáchať len ľudia, a nie aj firmy. Ak by takýto návrh prešiel, tak podľa partnera advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c Radovana Palu by mohol nastať problém. "Ak by napríklad po troch rokoch bolo trestné konanie zastavené, lebo sa, dajme tomu, nepodarí preukázať vznik značnej škody iným súťažiteľom, Protimonopolný úrad už reálne nebude mať možnosť po takom dlhom čase preukázať a postihnúť závažné porušenie zákona o hospodárskej súťaži. Začatie trestného stíhania by tak mohlo slúžiť aj na 'marenie' efektívneho boja proti kartelovým praktikám," povedal Pala. Rezort Tomáša Boreca (nominant Smeru‑SD) nespresnil, ako sa k pripomienkam postaví. Stanovisko k nim uvedie po vyhodnotení a skončení rozporových konaní. Do vlády by pritom zákon mal ísť už koncom marca.

Zákaz aj na tendroch

V prípade, že zákon prejde, tak súdy by okrem zrušenia mohli firmy aj pokutovať, zhabať majetok, či dokonca zakázať účasť v štátnych tendroch. Stalo by sa to bez toho, aby sa dokázala vina konkrétnemu človeku, štát chce pritom trestať za daňové podvody, pranie špinavých peňazí či korupciu. Väčšina oslovených firiem novinku nekomentovala. "Zmeny berieme na vedomie, no zatiaľ je predčasné sa k tomu vyjadrovať, keďže sa musíme najskôr oboznámiť so znením návrhu," povedala hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová. Novinku nekomentovala ani Sberbank či Slovak Telekom.