Nie som advokát mafiánov, bráni sa kandidát na ústavného sudcu Filip

Nie som advokát mafiánov, bráni sa kandidát na ústavného sudcu Filip

Zdroj: SAK, z dňa 20.8.2014

Nie som advokát mafiánov, bráni sa kandidát na ústavného sudcu Filip

(11.03.2014; www.aktualne.sk; Slovensko, 15.51, s. ‑; SITA, TASR)

BRATISLAVA ‑ Nie som advokátom mafiánov, vyhlásil advokát Peter Filip, ktorý kandiduje na ústavného sudcu ako nominant Slovenskej advokátskej komory. Filip ako aj ďalších 12 uchádzačov o post ústavného sudcu sa v utorok predstavuje členom ústavnoprávneho výboru parlamentu. Filip pôsobil aj ako obhajca niektorých údajných členov skupiny piťovci a ich údajného bosa Juraja O. alias Piťa.

"Nie som advokát mafiánov, som advokát, ktorý sčasti svojej praxe pôsobí aj ako obhajca," povedal Filip.

Podľa vlastných slov má hranicu, za ktorou by už klienta nevzal. "Keby niekto povedal, že niekoho usmrtil a teda potrebuje, aby som ho zastupoval, tam by som s tým určite mentálny problém mal. Ale moji klienti nikdy neprišli s tým, že sa dopustili obzvlášť závažného zločinu a očakávajú odo mňa zázrak. Ja naozaj fungujem štandardne," vyhlásil Filip.

Klientov si nepreveruje

Klientov si Filip podľa vlastných slov nepreveruje, ani si to nemôže dovoliť. "Vychádzam z osobného poznania toho človeka pri vstupnom pohovore, keď sa vzhľadom na to, akým spôsobom prediskutujeme problematiku, rozhodnem, či áno alebo nie," vysvetlil Filip. Pripúšťa, že napríklad v obchodnej agende sa advokátom pôsobí ľahšie, ale hovorí, že "všetci sme advokátmi".

Filipa požiadal o osobný názor na to, že kandiduje na post ústavného sudcu ako známy "trestný" advokát, poslanec Gábor Gál (Most‑Híd). Pripustil, že by tento faktor mal byť pri kandidatúre irelevantný ‑ "trestného" advokáta prirovnal k lekárovi, ktorý tiež nemôže odmietnuť pacienta.

Žitňanskej polemika

Exministerka spravodlivosti a poslankyňa Lucia Žitňanská hovorila o možnom obmedzení, hovorila o polemike verejnosti, ako by sa na ústavného sudcu s minulosťou "trestného" právnika pozerala.

"Vychádzam z kritérií byť kandidátom na sudcu ÚS a medzi tieto kritériá nepatrí postoj občanov SR ku konkrétnemu človeku," povedal Filip a dodal, že existuje aj veľa takých ľudí, s ktorými spoločným úsilím dospeli k úspešnej vymožiteľnosti práva.

Filip hovorí, že tak, ako si z prokuratúry, kde v mladosti pôsobil, nepreniesol žiadny prípad do advokátskej praxe, tak by ani neriešil žiadnu ústavnú sťažnosť svojho bývalého klienta, ak by pôsobil na Ústavnom súde.

Filip dlhodobo pôsobí aj ako obhajca bývalého veľkopodnikateľa Jozefa Majského, ktorý čelí obžalobe v kauze údajného tunelovania nebankoviek BMG Invest a Horizont Slovakia, keď prechádzali na údajných nových majiteľov. "V apríli to bude 12 rokov, čo ho zastupujem, samozrejme, vzťah máme blízky, dobrý," povedal.

Výbor dal zelenú všetkým uchádzačom

Ústavnoprávny výbor parlamentu dal v utorok zelenú všetkým 13 uchádzačom o tri miesta ústavných sudcov, ktoré sa uvoľnia po Jánovi Auxtovi, Jurajovi Horváthovi a Jánovi Lubym, keď sa im 4. júla skončí funkčné obdobie.

Výbor po vypočutí kandidátov v uznesení konštatoval, že všetci splnili ústavné podmienky kandidatúry.

Parlament z nich bude voliť šiestich nominantov na sudcov ústavného súdu na marcovej schôdzi, prezident Ivan Gašparovič z nich vyberie troch.