Príprava budúcich advokátov bude prísnejšia

Príprava budúcich advokátov bude prísnejšia

Zdroj: SAK, z dňa 6.8.2012

Príprava budúcich advokátov bude prísnejšia

(18.07.2012; www.sme.sk; Spravodajstvo, 8:40, s. ‑; SITA)

Rezort spravodlivosti pripravil novelu zákona o advokácii. Povinná koncipientska prax sa má opäť predĺžiť na päť rokov.

BRATISLAVA. Noví advokáti by mali v budúcnosti spĺňať prísnejšie kritériá prípravy na toto povolanie.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o advokácii, ktorú predložilo ministerstvo spravodlivosti do pripomienkového konania.

V prípade schválenia má byť účinná od začiatku budúceho roka.

Podľa autorov reaguje aj na nedostatočnú kvalitu absolventov právnických fakúlt ako uchádzačov o advokátske povolanie.

Lacná pracovná sila

"Zo súdnej praxe môžem potvrdiť, že niektorí menej skúsení advokáti nepostupujú s dostatočnou profesionalitou a svojim klientom niekedy skôr škodia, ako pomáhajú," informovala štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská, ktorú minister Tomáš Borec poveril prípravou novely zákona o advokácii.

Minister Borec ako bývalý predseda Slovenskej advokátskej komory v záujme predchádzania podozrení z konfliktu záujmov do jej prípravy nezasahoval.

Novela zákona obnovuje požiadavku, aby sa advokátom mohol stať len ten, kto absolvuje päťročnú koncipientsku prax.

Takýto stav platil pred rokom 1999. V súčasnosti platná trojročná prax sa podľa ministerstva spravodlivosti ukázala ako nedostatočná.

Podľa návrhu by jeden advokát mohol po uplynutí piatich rokov jeho advokátskej praxe zamestnávať maximálne troch koncipientov.

Ministerstvo uvádza, že cieľom tejto úpravy je zamedziť situácii, keď advokáti využívajú množstvo koncipientov ako "lacnú pracovnú silu", pričom vzhľadom na vysoký počet koncipientov nemajú čas sa primerane venovať ich výchove.

Advokátov pribúda

V novele sa vo vzťahu k vzdelávaniu spresňuje, že uchádzač o povolanie advokáta by musel absolvovať právnické vzdelanie v oboch stupňoch vysokoškolského štúdia v odbore právo.

"V mnohých prípadoch adepti absolvujú prvý stupeň vysokoškolského štúdia v príbuznom študijnom odbore a následne už len dokončia druhý stupeň v odbore právo, čo možno považovať za obchádzanie účelu súčasnej právnej úpravy," uvádza sa na stránke ministerstva spravodlivosti.

Aj vedenie Slovenskej advokátskej komory (SAK) volalo po sprísnení výkonu koncipientskej ako aj advokátskej praxe.

"Počet advokátov na Slovensku neustále rastie, čo nás ako najväčšiu stavovskú organizáciu na Slovensku teší. Predsedníctvo SAK je však zároveň aj orgán vykonávajúci dohľad nad poskytovaním právnych služieb. Ako taký musí dohliadnuť, aby kvantita nešla na úkor kvality, a to najmä pri nových absolventoch advokátskych skúšok," uviedol koncom júna predseda SAK Ľubomír Hrežďovič.

Na Slovensku je v súčasnosti podľa aktuálnych údajov komory 5 344 riadne zapísaných advokátov a 2 177 advokátskych koncipientov.

Pritom 675 advokátov má pozastavený výkon činnosti a 43 advokátov od začiatku kalendárneho roka dodnes z riadneho zoznamu vyčiarkli.

K vyčiarnutiu alebo pozastavenie činnosti najčastejšie dochádza na požiadanie advokáta, alebo z dôvodov, ktoré nariaďujú predsedníctvu SAK konať tak zo Zákona o advokácii.