STRUČNE

STRUČNE

Zdroj: SAK, z dňa 25.1.2014

STRUČNE

(25.01.2014; Šport; s. 21; FELIX Ján)

* Slovenská justícia funguje dobre, žiaľ na verejnosti sú medializované najmä negatívne fakty, ktoré neprispievajú k pozitívnemu obrazu slovenského súdnictva. Na stretnutí to skonštatovali prezident SR Ivan Gašparovič a predstavitelia Slovenskej advokátskej komory.

* V parlamente nedôjde k žiadnemu zákazu vstupu novinárov do priestorov, do ktorých mali prístup aj doteraz, tvrdí šéf Kancelárie‑Národnej rady SR Daniel Guspan.

* Proti novým pravidlám práce novinárov v parlamente protestujú viaceré opozičné strany.

* Všetci novinári a pracovníci relevantných médií sa môžu stať asistentmi poslancov za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

* Základné i stredné školy môžu žiadať o tablety či interaktívne tabule. Ministerstvo školstva zriadi v školách dohromady 1000 digitálnych tried. Školy dostanú dohromady 5680 celých digitálnych setov.

* Súčasná slovenská divadelná scéna sa po nedávnom úspechu v New Yorku predstaví v Indii. Na Medzinárodný divadelný festival v indickej Kerale, ktorý sa koná od 27. januára do 3. februára, je zástupca našej scény pozvaný prvý raz.

* Počet prípadov chrípky v Trnavskom kraji v tomto týždni v porovnaní s predchádzajúcim mierne stúpol. V kraji zaznamenali 5881 prípadov akútnych respiračných ochorení, z toho chrípke podobných bolo 861.

* Organizácia Sloboda zvierat vyzýva Slovákov na podporu výzvy ministrom poľnohospodárstva členských štátov EÚ, aby zákony na ochranu prasiat neboli lén na smiech.

* V kultúrnom centre SPOT's na Ulici obrody v Košiciach, v niekdajšom výmenníku, sa dnes popoludní uskutoční akcia pre školákov Vedecký brloh zameraný na "kúzelnícke" pokusy v kuchyni.

* Senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici uznal zemplínskeho veľkopodnikateľa Mikuláša V. z Veľkej Tŕne v okrese Trebišov za vinného podľa obžaloby. Uložil mu úhrnný trest odňatia slobody 11 rokov a peňažný trest 100‑tisíc eur. Rozsudok nie je právoplatný.

* Prokuratúra chce na Hedvigu Malinovú‑Žákovú zrejme podať obžalobu, myslí si jej obhajca Roman Kvasnica.

* Zlodej, ktorý minulý týždeň ukradol zo škôlky v Šahách v Levickom okrese poriadne zásoby jedla, skončil v rukách polície. Dvadsaťštyriročný Dezider nechal nepovšimnutú elektroniku a namieril si to priamo do kuchyne.

* V rukách polície skončili podvodníci, ktorí okrádali dôverčivých dôchodcov. Päťdesiatdvaročnú Teréziu z Lučenca a jej o päť rokov staršieho manžela, ktorý už bol jedenásťkrát trestaný, chytili trenčianski policajti.

* Žilinská radnica podala trestné oznámenie na mestského poslanca pre podozrenie, že bral úplatky za pridelenie mestského nájomného bytu.

* Policajti odhalili zlodejov, ktorí rozkradli sklad na Budulovskej ulici v Moldave nad Bodvou v okrese Košice‑okolie. Vyšetrovateľ obvinil dvoch miestnych chlapcov (15 a 16 r.).

* Po značkových okuliaroch išiel zlodej, ktorý sa vlámal do optiky na Hlavnej ulici v Košiciach.