Vlani dostali 131 disciplinárnych návrhov na advokátov

Vlani dostali 131 disciplinárnych návrhov na advokátov

Zdroj: SAK, z dňa 20.8.2014

Vlani dostali 131 disciplinárnych návrhov na advokátov

(01.04.2014; www.orangeportal.sk; 11.57, s. ‑; SITA)

Bratislava (SITA) ‑ Disciplinárna komisia Slovenskej advokátskej komory (SAK) vlani dostala 131 návrhov na disciplinárne konanie voči advokátom. Právoplatne ukončila 100 prípadov. Z týchto prípadov skončilo osem písomným napomenutím a 29 pokutou. V 17 prípadoch komisia zastavila disciplinárne konanie, v 30 prípadoch obvineného oslobodila a v 16 prípadoch upustila od uloženia disciplinárneho opatrenia.

Disciplinárne obvinení advokáti najčastejšie porušovali povinnosti vyplývajúce z vnútorných predpisov SAK, ako napríklad nevydanie spisu klientovi po skončení konania, alebo jeho neúplné vedenie počas prípadu, či absencia vyúčtovania advokáta po skončení zastupovania. "Pasivita advokáta, konflikt záujmov či vykonávanie zásadných úkonov vo veci samej bez súhlasu klienta sú najčastejšie porušenia stavovských predpisov zo strany stíhaných advokátov," dodáva predseda disciplinárnej komisie Martin Čižmárik.

Fungovanie disciplinárnych senátov je podľa Čižmárika dostatočné. SAK má 10 senátov a každému ročne pribudne 10 až 12 prípadov. Posúdenie jednotlivých prípadov sťažností od podania až po prvé rozhodnutie trvá priemerne dva až tri mesiace. Prvé pojednávanie pred disciplinárnym senátom absolvuje advokát spravidla do 40 dní od doručenia návrhu zo strany predsedu Revíznej komisie SAK na svoju osobu. Návrh na začatie disciplinárneho konania je oprávnený podať iba predseda Revíznej komisie SAK a minister spravodlivosti. Právo podať sťažnosť na advokáta má však každý občan, ktorý nie je spokojný s výkonom svojho advokáta. Sťažnosť Revíznej komisii SAK môže podať osobne, alebo telefonicky každú stredu na Kolárskej ulici 4 v Bratislave. "Pokiaľ chceme my, advokáti, zlepšovať svoj imidž a reputáciu, musíme klientov zastupovať vždy svedomito a zodpovedne, v súlade so zákonom a Advokátskym poriadkom. Disciplinárne konanie preto nemá slúžiť na zbytočnú byrokratizáciu advokátskeho stavu, ale na prípadné upozornenie na chyby, ktorých sa advokáti dopustili," povedal predseda Slovenskej advokátskej komory Ľubomír Hrežďovič.

Medzi základné povinnosti advokáta patrí chrániť a presadzovať práva a záujmy klienta a riadiť sa jeho pokynmi. Ak sa klient domnieva, že sa advokát dopustil zavineného porušenia povinností vyplývajúcich zo zákona, alebo z predpisov Slovenskej advokátskej komory, môže ísť o disciplinárne previnenie advokáta. To sa prerokuje v disciplinárnom konaní.

Slovenská advokátska komoramá v zmysle vnútorných predpisov povinnosť zaoberať sa sťažnosťou a o postupe jej vybavovania sťažovateľa informovať. Ak pri prešetrení sťažnosti vyjde najavo, že advokát sa dopustil disciplinárneho previnenia, má predseda Revíznej komisie SAK povinnosť podať návrh na začatie disciplinárneho konania. O návrhu rozhoduje disciplinárny senát. Ak disciplinárny senát v disciplinárnom konaní rozhodne, že advokát porušil svoje povinnosti, teda že sa dopustil disciplinárneho previnenia, môže mu uložiť disciplinárne opatrenie. Proti rozhodnutiu disciplinárneho senátu je možné podať odvolanie, o ktorom rozhoduje odvolací disciplinárny senát. Slovenská advokátska komora má tri odvolacie disciplinárne senáty, ktoré v roku 2013 riešili 65 vecí, z toho päť sťažností proti rozhodnutiu predsedu Disciplinárnej komisie SAK a jednu sťažnosť proti rozhodnutiu predsedu Odvolacej disciplinárnej komisie SAK (vznesená námietka zaujatosti advokátom voči členom Odvolacieho disciplinárneho senátu). Všetky sťažností zamietli. Odvolacie disciplinárne senáty svojím rozhodnutím potvrdili 24 rozhodnutí disciplinárnych senátov, šesť rozhodnutí zmenili, štyri veci vrátili na nové prerokovanie a rozhodnutie, päť rozhodnutí zrušili a disciplinárne konanie zastavili a jedno konanie prerušili. Ostatné sa budú ešte pojednávať.