HĽADAJÚ SA ÚSTAVNÍ SUDCOVIA

HĽADAJÚ SA ÚSTAVNÍ SUDCOVIA

Zdroj: SAK, z dňa 20.8.2014

HĽADAJÚ SA ÚSTAVNÍ SUDCOVIA

(11.03.2014; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 1/17; LINHART Martin)

Zuzana STRAKOVÁ WENZLOVÁ, moderátorka:

"Ústavný súd čaká obmena. V júli končia traja jeho sudcovia. Parlament už začal s hľadaním ich nástupcov. Trinásti záujemcovia sa predstavili pred poslancami. Najväčší rozruch vyvolala kandidatúra vplyvného advokáta Petra FILIPA."

Martin LINHART, redaktor:

"Bývalý veľkopodnikateľ Jozef MAJSKÝ alebo podozrivý z vraždy Daniela TUPÉHO, aj ich obhajoval advokát Peter FILIP. S podporou advokátskej komory si teraz trúfa na Ústavný súd. To pobúrilo Daniela LIPŠICA, ktorý ho označil za advokáta piťovcov. FILIP to ale pred poslancami rázne odmietol."

Peter FILIP, kandidát na sudcu Ústavného súdu:

"Nie som advokát mafiánov."

M. LINHART:

"FILIP v minulosti šéfoval trestnému odboru na Generálnej prokuratúre. Advokátsky talár si oblieka posledných 15 rokov. Ako trestný advokát má podľa jeho vlastných slov hranicu, za ktorou by už klienta nevzal."

P. FILIP:

"Keby niekto povedal, že niekoho usmrtil a teda potrebuje, aby som ho zastupoval. Tam by som s tým určite mentálny problém mal. Ale moji klienti, ktorých som ja zastupoval, nikdy neprišli s tým, že sa dopustili obzvlášť závažného zločinu a očakávajú odo mňa zázrak."

Gábor GÁL (Most‑Híd), člen Ústavnoprávneho výboru NR SR:

"Nemôžeme posudzovať ľudí, ani lekárov, koho liečia, koho zastupujú. Ich osobný postoj je dôležitý."

Anton MARTVOŇ (Smer‑SD), člen Ústavnoprávneho výboru NR SR:

"Asi ja, kebyže som trestným právnikom, by som zvážil, či by som kandidoval na sudcu Ústavného súdu, na jednej strane. Na druhej strane každý má to právo."

Lucia ŽITŇANSKÁ (nezávislá), členka Ústavnoprávneho výboru NR SR:

"Sudca Ústavného súdu musí reprezentovať odbornosť, osobnú integritu, ale aj vzbudzovať takú tú všeobecnú dôveru vo vzťahu k inštitúcií Ústavného súdu. A pochopiteľne aj dobrí advokáti za istých okolností nemusia vo verejnosti tento dojem vzbudzovať."

Ľubomír HREŽĎOVIČ, predseda Slovenskej advokátskej komory:

"Dôsledné poskytovanie právnej služby predsa nemôže advokáta diskvalifikovať v jeho odbornosti, v tom aby nemohol kandidovať prípadne aj na niektorú z ústavných funkcií."

M. LINHART:

"O kreslo ústavného sudcu má záujem 13 kandidátov. Sudcovia, prokurátor, notári ale aj bývalí ústavní sudcovia. Parlament zvolí šesť mien. Z nich prezident vyberie troch. Každý by mal byť zdatný odborne a eticky."

Eva KOVÁČECHOVÁ, advokátka spolupracujúca s Via Iuris:

"Teda je nejakou takou veľkou autoritou v oblasti práva."

M. LINHART:

"Kandidátov na sudcov Ústavného súdu by poslanci mali zvoliť už na marcovej schôdzi."