Tlačová správa: Excesívne nadužívanie väzby a úmrtia pri jej výkone sú neudržateľným stavom

Tlačová správa: Excesívne nadužívanie väzby a úmrtia pri jej výkone sú neudržateľným stavom

Zdroj: SAK, z dňa 3.3.2021

Prípady úmrtí počas výkonu väzby spojené s neprimerane dlhými väzobnými stíhaniami v tých najprísnejších podmienkach považuje Slovenská advokátska komora za alarmujúce a ďalej neudržateľné. Nejde pri tom o nový jav, ale o záležitosť, na ktorú komora roky upozorňuje, a ktorá je tiež pravidelnou témou správ výboru proti mučeniu. Sme presvedčení o tom, že aj posledný prípad úmrtia obvineného advokáta na koronavírus počas výkonu väzby, musí viesť nielen k vyvodeniu individuálnej zodpovednosti, ale aj k zásadnému prehodnoteniu prístupu v trestnej politike, a aspoň k jej čiastočnému priblíženiu štandardom vo vyspelých demokraciách. Obávame sa, že medializované prípady sú pritom len vrcholom ľadovca a prípadov neadekvátneho zaobchádzania s ľuďmi a nadužívania trestného práva v skutočnosti bolo a je omnoho viacej. 

Posledný prípad úmrtia väzobne stíhaného advokáta poukázal na podozrenia na viaceré, až absurdné individuálne zlyhania. Preto vítame rozhodnutie generálneho prokurátora začať v tejto veci previerku. Zároveň si myslíme, že by sa mala venovať potrebná miera pozornosti samotnej skutočnosti, že obvinený bol držaný v najprísnejších podmienkach v kolúznej väzbe takmer rok. Pre porovnanie, v susednom Česku kolúzna väzba môže trvať maximálne tri mesiace. U nás je bežné, že obvinený je zavretý v malej cele s umelým osvetlením celý rok, každý deň 23 hodín denne, s možnosťou krátkej hodinovej "prechádzky" medzi betónovými múrmi, bez sociálnych kontaktov, s meškajúcou korešpondenciou od najbližších... Ak v takejto situácii dôjde k tomu, že sa obvinený nakazí koronavírusom a tejto chorobe podľahne, je podľa nášho názoru namieste hovoriť aj o zodpovednosti štátu za to, že si nesplnil pozitívny záväzok chrániť zdravie obvinených a odsúdených. O to viac to platí v prípade, ak sa samotná dĺžka väzby a celková prax v trestnej politike vymyká európskym štandardom.

Slovenská advokátska komora preto znova apeluje na prijatie zmien v trestnom práve pri uplatňovaní inštitútu väzby, ako aj na ostatné orgány justície – prokuratúru a súdy, aby dôkladne zvažovali využívanie tohto represívneho nástroja voči ľuďom. Treba znovu pripomenúť, že ide o ľudí, ktorí nie sú odsúdení a platí prezumpcia neviny. SAK ministerke spravodlivosti už v januári 2021 zaslala návrh na zmenu legislatívy, vzhľadom na to, že je zriadená pracovná skupina pre novelizáciu Trestného zákona a trestného poriadku. Potrebné je však apelovať nie len na legislatívu a jej uplatňovanie, ale aj na samotné podmienky vo väzbe, čo je ďalšou prepojenou problematikou.

Slovenská advokátska komora samozrejme nebude a ani nemôže akýmikoľvek právnymi úkonmi vstupovať či intervenovať do konkrétnych prípadov. V tomto ide vždy o povinnosť konkrétneho obhajcu konať v najlepšom záujme klienta/klientov. Napriek tomu ale cítime povinnosť upozorniť na to, že praktický výkon trestnej politiky na Slovensku je často neadekvátny, v rozpore so princípmi právneho štátu a ochrany ľudskej dôstojnosti.


Excessive use and duration of detention and deaths in police custody are unsustainable

 Source: Slovak Bar Association, dated March 3, 2021

 

The Slovak Bar Association considers cases of deaths in detention associated with unreasonably long terms under the most severe conditions to be alarming and unsustainable. This is not a new phenomenon, the Bar has been raising this issue for years and it is also a regular topic in the reports of the Committee Against Torture (CAT).

 We are convinced that equally the last case of the accused lawyer's death due to COVID-19 in detention must lead not only to individual responsibility but also to a fundamental reassessment of the criminal policy, and at least to its partial approximation to the standards in advanced democracies. We fear that cases with media publicity are just the tip of the iceberg, and there have been, and are, many more cases of inadequate treatment of people and overuse of criminal law.

 The latest case of the death of the lawyer in detention raised suspicions of several, even absurd, individual failures. We therefore welcome the Prosecutor General's decision to launch a review on this matter.

 At the same time, we think that the necessary degree of attention should be paid to the very fact that the accused has been held in the strictest conditions in collusive detention for almost a year.

 For the sake of comparison, in the neighbouring Czech Republic, collusive detention can last a maximum of three months. It is common in our country that the accused is locked in a small cell with artificial lighting all year long, daily, 23 hours a day, with the possibility of a short hour "walk" in between the concrete walls, without social contacts, with delayed correspondence from the family and friends. If the accused becomes infected with a coronavirus and succumbs to the disease, we believe that invoking the state's responsibility for failing to fulfil its positive obligation to protect the health of the accused and convicted is also appropriate. This is all the more true if the length of detention itself and the overall criminal policy fall outside European standards.

 The Slovak Bar Association therefore reiterates its call for the adoption of changes in criminal law as regards the exercise of the institution of detention, and calls on other judicial authorities - the prosecutor's office and courts - to carefully consider the use of this repressive tool against people. It must be recalled again that these are people who are not convicted and are presumed innocent.

 As early as January 2021, the Bar sent a proposal to the Minister of Justice to change the legislation, given the fact that a working group has been set up to revise the Criminal Code and the Criminal Procedure Code.

 However, it is necessary to rely not only on the legislation and its application, but also on improvement of the conditions in custody, which is another interconnected issue.

 Of course, the Slovak Bar Association will not and cannot enter or intervene in specific cases by any legal acts. This is always the duty of a particular lawyer to act in the best interests of the client(s). Nevertheless, we feel obliged to point out that the practical implementation of criminal policy in Slovakia is often inadequate, contrary to the principles of the rule of law and the protection of human dignity.